דיגיטל – פרופיל של חברה

לפריטים שנמסרו על ידי אופיר אדלמן

לפריטים שנמסרו על ידי ענת כרמי


נכתב במאי 1985 על ידי אופיר אדלמן, עובד באגף השיווק של דיגיטל ישראל

דיגיטל היא יצרנית המחשבים השניה בגודלה בעולם. החברה מייצרת מערכות מחשבים, ציוד היקפי, מערכות תקשורת, מוצרי תוכנה ואביזרים.

הכנסותיה לשנת הכספים שהסתיימה ב- 30 ביוני 1984, הסתכמו ב- 5.5 מיליארדי דולרים.

הדו"ח לרבעון הראשון של שנת הכספים שתסתיים ב-29.6.85 מצביע על עליה של 41% במחזור המכירות לעומת הרבעון המקביל אשתקד. המחזור ברבעון זה מגיע ל-1,515,263,000 דולר, לעומת 1,074,327,000 ברבעון המקביל אשתקד. הרווח התפעולי לרבעון זה מגיע ל-144,216,000 דולר.

בתקופה האחרונה הכריזה דיגיטל על מספר מוצרים חדשים ביניהם VAX 8600, PROF.380, PDP-11/84 ובימים הקרובים MICRO VAX II.

דיגיטל העולמית פועלת ביותר מ- 600 מרכזי מכירות, מפעלים, תחנות שירות, מעבדות מחקר ופיתוח ב- 48 ארצות ברחבי העולם ומעסיקה כ- 89,240 עובדים.

ראש החץ של מהפכת המחשב

דיגיטל פעלה תמיד מתוך אמונה כי יש לתכנן מחשבים באופן שאנשים יוכלו להדבר עימם, ועסקה בפיתוח של משפחות מוצרים המבוססות על תאימות בין חבילות תוכנה ומערכות הפעלה שונות.

לדוגמא, עוצמתם ומהירות פעולתם הגוברת של המיני מחשבים, הובילו באופן טבעי משיתוף זמנים לעיבוד נתונים מבוזר, והביאו את עוצמת המיחשוב למקום שבו היא דרושה, דהיינו למקום שבו מבוצעת העבודה.

עיבוד נתונים מבוזר מאפשר למשתמשים רבים לעבד מידע בצורה מקומית.

כדי לסייע לכל מיגזרי האירגון לעבוד במשותף ובאופן יעיל ופורה יותר, פיתחה דיגיטל במהלך שנות קיומה אפשרויות תקשורת מתקדמות.

הדבר מאפשר חיבור מחשבי דיגיטל זה לזה, למערכות מחשב מתוצרת יצרנים אחרים: לרשתות תקשורת נפרדות לחלוטין, המתפרשות, בעת הצורך, על פני מרחקים גיאוגרפיים עצומים.

דיגיטל פתרון כולל

כיום מהווה קשת המוצרים של דיגיטל, הכוללת מערכות מיקרו, מיני, בינוניות מרכזיות, את אחד המיגוונים הגדולים ביותר בתעשיית המחשבים.

המוצרים מחולקים לקבוצות, העונות על שלושה סוגי משימות וצורכי מיחשוב : הרמה האישית, הרמה המחלקתית, והרמה הכלל ארגונית.

קיים מבחר גדול של תחנות עבודה ‏ "אישיות" – ה- Rainbow, ה- Decmate, ה- PROFESSIONAL‏ בשדה המחשבים האישיים, ומסופי הוידאו מדגמי ה-VT100 וה- VT200, ואלה מיועדים לעבודה מקצועית ברמת המשרד האישי. משפחות ה- PDP-11 וה- VAX משרתות את הרמה המחלקתית, ותצורות ה- CLUSTER דמויות האשכול, נועדו לענות על צרכי המיחשוב ברמת הארגון.

בין בני משפחה רבים אלה יכולים המשתמשים לקשר באמצעות העיצוב הארכיטקטוני המיוחד של מערכת הרשת של דיגיטל (DNA). כך ניתן לגשת למידע המאוחסן בכל רחבי המערכות, להתקשר לכל צומת בתוכה, והתוצאה: מערכת מידע משרדית משולבת לחלוטין.

לדיגיטל מחוייבות מתמשכת כלפי ציבור המשתמשים, להמשיך ולהעמיד לרשותם תפיסה כוללת לצורכי המיחשוב המשרדי. זוהי הסיבה לפיתוחה והצגתה של מערכת "ALL IN ONE" הכוללת תפיסה, עיצוב וסידרת מוצרים אשר ‏ יחד מרכיבים חבילה מושלמת של כלי מיחשוב לסביבת המשרד המודרני. באותו אופן פועלת המחוייבות בתחום המחשבים העיסקיים מסידרת ה-PROFESSIONAL,‏ שהציבו שיאים חדשים בשדה העיבוד המבוזר של תמלילים ונתונים. קו מוצרים זה מעניק לפרט את הגמישות הנדרשת, לשם השתלבות במערכות ורשתות גדולות יותר.

מוצר לכל שימוש

היקפו של מיגוון המוצרים של דיגיטל – כשכולם פועלים במסגרת עיצוב אחיד, עקבי בתאימות מלאה ביניהם – נועד לענות לכל מגוון הצרכים והדרישות של ציבור הלקוחות, בשורה שלמה של יישומים. המחשבים מתוצרתה פועלים בבתי זיקוק לנפט, מפעלי תעשיה כימית ומפעלי יציקות פלדה, במשימות בקרת תהליכים או בקרה רציפה, מילוי ואריזה, ייצור ללא מגע יד אדם, אחסנה אוטומטית, בדיקת רכיבים ובקרת איכות, חברות מסחריות, וחברות תחבורה.

באותה עת, עוסקים מחשבי דיגיטל נוספים בבדיקות אשראי, בניית מערכת השעות בבית הספר או באוניברסיטה, הזמנת כרטיסי טיסה, או בקרה רפואית בבתי החולים הגדולים ביותר באירופה. מחשבי דיגיטל עוסקים גם בהפקת החיובים למשלוחי דלק, טיפול בהעברות בנקאיות אוטומטיות, הכנת סדר דפוס לעיתונים וספרים, ובקרת צריכת האנרגיה במפעלים ומוסדות.

ועוד נועד להם תפקיד חיוני בתחום תקשורת הנתונים, כולל מיתוג הודעות, ריכוז נתונים, רשתות נתונים, בקרי מסופים מרוחקים, עבוד FRONT-END, וביצוע משימות מרחוק. (RJE).‏

שירותי תמיכה נרחבים

גישתה החדשנית של דיגיטל מקיפה גם את השירותים, אותם היא מספקת ללקוחותיה. דיגיטל היתה חברת המחשבים הגדולה הראשונה, אשד הפרידה את השירות למוצריה מן המכירה של ציוד חומרה, על מנת לאפשר למשתמשים לבחור ברמת השירות המתאימה בדיוק לצרכי התמיכה הדרושים להם.

אלה הם שרותים מקיפים, הם כוללים פיתוח תוכנה מיוחדת לפי דרישה, מרכזי תמיכה ותוכנה לקריאות טלפוניות, יחידות תיקון ניידות ומערכי שיעור להשתלמויות מקצועיות, בשבע-עשרה שפות.

איכות היא מפתח

ככלל, ניתן לאמר כי קשת המוצרים הרחבה של דיגיטל, קשת הכוללת את הסידרה הארוכה ביותר של מערכות מוצרים ורכיבים נילווים העובדים בתאימות מלאה, מיגוון תוכנות שאין לו מתחרים, בתוספת שירותי התמיכה שהיא מעניקה, מאפשרות לה להגן על עמדת היתרון שרכשה החברה לעצמה בתעשיית המחשבים.

אף על פי כן, למרות גידולה המרשים, הנמשך זה עשרים ושבע שנה – החברה ניצבת עתה במקום ה- 84 ברשימת 500 FORTUNE,‏ המדרגת את 500 התאגידים הגדולים ביותר בעולם כולו – הגידול לשמו מעולם לא היווה את מטרתה העיקרית של דיגיטל. יעדה הראשון היה ונשאר, מאז ומתמיד, האיכות במוצרים, בשירותים ובאנשים.

דיגיטל ישראל

דיגיטל החלה לפעול בישראל ב- 1973. על עובדיה נמנים היום כ- 280 איש, מתוכם 130 אנשי שירות, חומרה ותוכנה.

בישראל פועלות בהצלחה למעלה מ- 1,400 מערכות מחשבים, מתוכן כ- 380 מערכות ממשפחת ה- VAX. (נתונים אלה אינם כוללים מיקרו-מחשבים ומחשבים אישיים).

קצב גידולה של דיגיטל ישראל הוא מרשים ביותר. מאז 1978 חל גידול של פי 10 בכח-האדם שלה, והיקף המכירות גדל בשלוש השנים האחרונות בכ- 50% מדי שנה. החברה כוללת אנשי מחשבים דינמיים ומוכשרים, שגילם הממוצע הוא 30.

הנהלתה הצעירה של דיגיטל ישראל כוללת את המנכ"ל גיל וייזר (43) ולצידו פועלים חברי ההנהלה המקומית : שבתאי שאנני (38) מנהל אגף מכירות, יגאל בר-יוסף (38) מנהל אגף השווק, רוני צור (37) מנהל אגף התכנה, משה בראון (37) מנהל אגף שרותים טכניים, פיני ודיסלבסקי (39) מנהל אגף מנהל וכספים ואהוד הר-חן (38)
מנהל אגף כח-אדם.

על לקוחות החברה נמנים מוסדות אקדמים, ובכללם כל האוניברסיטאות בארץ, מפעלי תעשיה בתחומי הביטחון: אלקטרוניקה ותעשיות עתירות ידע, התעשיה האוירית, תעשיה צבאית, אלביט, אלסינט, סאיטקס, טלרד, חברת אלקטרוניקה לישראל, אל-אופ, תעשיה קיבוצית, משרדי ממשלה ובכללים משרד הביטחון וצהײל, מוסדות ומכוני מחקר – רפא"ל, מכון וולקני, מכון גיאולוגי, מכון גיאופיסי ואחרים. מוסדות ואירגונים מסחריים, בנקים, בתי חולים ואחרים.

החברה פועלת בארבעה מרכזים בהרצליה, בשטח כולל של 5500 מ"ר.

לחברה סניף שירות בחיפה ו- 7 מפיצים מורשים למחשבי עסקיים, מיקרו מחשבים ומסופים, כ- 10 O.E.M‏ בתחום המסחרי ו- 5 נוספים בתחום הטכני, וכ"כ כ-10 בתי תוכנה שהתמחו על ציוד של DIGITAL.

דיגיטל ישראל שהיא חברת בת של דיגיטל ארה"ב, פועלת כיחידה אוטונומית, המנוהלת על בסיס רווח והפסד. מבחינה גאוגרפית מדווחת דיגיטל ישראל לאירופה.

דיגיטל באירופה מעסיקה 14,300 עובדים ברחבי אירופה. התשלומים לספקים מקומיים (באירופה) הסתכמו בשנת הכספים 1984 ב- 61 מיליוני דולרים והחברה תוציא השנה 200 מיליוני דולרים על רכישות ציוד אדמיניסטרטיבי והשקעות הוניות. היעד הוא להגיע לכך ש- 75% מן ההשקעה יהיו מקומיים (אירופיים).

המשרדים הראשיים של דיגיטל באירופה נמצאים בעיר ג'נבה. הרווח התפעולי של איזור אירופה (הכולל גם את ישראל) בתום שנת הכספים 1984 (סוף שנת 1984) הסתכם ב- 1.4 מיליארד דולר.

digital logo

דיגיטל – פרופיל של חברה