משה מלמד

נרשם מפיו של משה מלמד באפריל 2022, בביתו שבגבעתיים.

לפריטים באתר שנמסרו על ידי משה מלמד.

משה מלמד נולד בשנת 1934 בשכונת בורוכוב, היא גבעתיים כיום.

התגייס בשנת 1952 לחיל חימוש ואחרי כמה חודשים יצא לקורס קצינים. היה אז הקצין הצעיר ביותר בצה"ל. שירת כקצין החימוש של חטיבת גבעתי ומשם הגיע למפקדת חיל חימוש. התמחה בכתיבה של קטלוגים טכניים. הכינוי שלו היה "מוישה קטלוג". כחלק מתפקידו בניהול קטלוגים, נשלח מטעם הצבא להיות חבר בוועדה למונחים טכניים של האקדמיה ללשון עברית.

כל הפריטים של צה"ל מסגרת חיל חימוש נוהלו בממ"ס (מרכז מיכון וסטטיסטיקה) על ידי כרטיסיות מנוקבות. לכל בורג היה כרטיס עם שם ומק"ט – מאות אלפי כרטיסים. במחלקה שלו שירתו נקבניות ואת הכרטיסים המנוקבים העבירו לממ"ס.

בממ"ס בוצע עיבודים של הכרטיסים כגון מיון או הדפסת רשימות. ראו כאן סרטון על פעולתה של מכונת מיון כרטיסים, לפני היות המחשב.

בשנת 1959 הוקמה ממר"מ (מרכז המחשבים ומערכות המידע), יחידת המחשב הראשונה של צה"ל. כדי שאפשר יהיה לעשות עיבוד ממוחשב של מלאי הפריטים, היה צורך להסב את המידע מהכרטיסים לסרטים מגנטיים. בתהליך ההסבה, מלמד הכיר את המחשב ועבר לשרת בממר"מ. הוא היה חניך בקורס השני של ממר"מ. מלמד שירת 6 שנים בממר"מ.

לאחר שעזב את הצבא, התחיל לעבוד בבנק הפועלים והקים שם את מערכת המחשוב הראשונה. המחשב הראשון שנבחר היה של חברת NCR. בבנק הפועלים עבד 6 שנים.

לאחר מכן עבר לבנק המזרחי וגם שם הקים את מערכת המחשוב. המחשב שנבחר היה של חברת Burroughs. מלמד עבד בבנק מזרחי עד שנת 1977.

לאחר מכן עבד 6 שנים בחברת סולמ"ל – איחוד של חברת מ.ל.ל לתוך חברת מחשוב של קונצרן סולל בונה.

בתחילת שנות השמונים, במקביל לתפקידיו בחברות השונות, מכר ושיווק בישראל את מעבד התמלילים איינשטיין.

בין השנים 1984–1990 היה מנהל המיחשוב של הסוכנות היהודית.

לאחר מכן הקים את חברת "מערכות מידע" לשיקום נכים באמצעות מחשבים. פיתח שיטה להדרכת מחשבים יחידנית, בבתי התלמידים, ולא בכיתות. ביטוח לאומי ומשרד הביטחון העסיקו את החברה כדי לאבחן את צרכי המחשב של הנכים, להמליץ על מחשבים וציוד היקפי שיתאימו לצרכי הנכים והדרכה אישית בבתיהם.

כאשר ראה שלנכים יש צרכים מיוחדים לשימוש במחשב, התחיל לייבא ציוד מחשב ייעודי לבעלי הצרכים השונים.

חברת "מערכות מידע" סיפקה שירותי הדרכה לחברות. החברה הביאה לאתרי הלקוחות ברחבי הארץ ציוד ללמידת מחשבים, כולל מדריכים.

כמו כן הפעילה החברה בית ספר וכיתות ללמידת מחשב.

בשנת 2001 מכר משה מלמד את חברת "מערכות מידע" לחברת "דגש" להדרכת מחשבים ויצא לגמלאות.

משה מלמד

משה מלמד