אבינועם גוזנר ומעבד התמלילים וורדמיל Wordmill

לפריטים באתר שנמסרו על ידי אבינועם גוזנר


נרשם מפיו ביוני 2022 בביתו בהרצליה.

נולד בשנת 1938 בישראל במושב כפר ויתקין, להורים ממייסדי המושב.

לאחר שירות בצה"ל (1956-59) ושנת עבודה במשק המשפחה בכפר, החל ללמוד באוניברסיטה העברית בירושלים. ב-1963 סיים באוניברסיטה העברית לימודי תואר ראשון BSc במתמטיקה-פיסיקה.

ב-1964 למד קורסים במתמטיקה שימושית במכון וייצמן, וב-1965 למד קורסים בסטטיסטיקה מתמטית באוניברסיטה העברית.

בשנים 1964-66 עבד בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כמתמטיקאי בתכנון מדגמים. בתקופה שעבד שם השתתף מטעם חברת יבמ בקורסים בתכנות בשפת אסמבלר למחשב יבמ 1401 ובשפת פורטרן.

ב-1967 התחיל לעבוד בירושלים בחברת נת"ם – חקר ביצועים וניתוח מערכות, בניהולם של ד"ר פרנק מוזר וד"ר אילן עמית.

בשנים 1969-70 למד באוניברסיטת לונדון (UCL) וקיבל תואר שני MSc במדעי המחשב.

ב-1971 חזר לירושלים, וחזר לעבוד בחברת נת"ם. בין השאר עבד בפרויקט "אנציקלופדיה יודאיקה" של מפעלי דפוס כתר. זה היה הפרויקט הראשון של דפוס ממוחשב בישראל, ובו התמחה בנושא עיבוד טקסט לדפוס באמצעות מחשב. בעקבות כך גם נשלח לייעץ לפרויקטים של דפוס ממוחשב ביוון ובגרמניה.

ב-1975 החל לעבוד בחברת ייעוץ ממשלתית בשם אילת"ם, שאחר כך נהפכה לחברה פרטית (בבעלות חלקית של אלביט) בשם "אלרנד".

חברת טלקוד מתל אביב, יבואני מסופי מחשב מארה"ב, העסיקה ב-1979 את המהנדס אנדרס רונה מאלרנד בהסבת הקושחה (firmware) של המסופים לשפה העברית. החברה רצתה גם לייבא לישראל, מאותו יצרן, מחשבים אישיים (שבאותה תקופה נקראו עדיין "מיקרו מחשבים"), ולשם כך היה הכרח לצייד את המחשבים בתוכנה לעיבוד תמלילים בעברית.

זמן מה לפני כן ערך אבינועם סקר של המחשבים הייעודיים לעיבוד תמלילים שהוצעו אז למכירה בישראל, כדי להחליט על רכישת מערכת כזו למשרדה של אלרנד – (למשל Lanier), ולכן הודיע אבינועם למנכ"ל טלקוד, תיאודור סוקולובסקי, כי ביכולתו להקים צוות לפיתוח מעבד תמלילים למחשב אישי.

לאבינועם ולאנדרס הצטרפה עובדת נוספת של אלרנד, לאה שמר, בעלת תואר Msc ממכון וייצמן במתמטיקה ומדעי המחשב, וכך נוסדה ב-1980 החברה "אינטרסופט הנדסת תוכנה", בתמיכת הזמנה של טלקוד לתוכנת עיבוד תמלילים עבור המחשב האישי Superbrain, שפעל תחת מערכת ההפעלה CP/M.

לאחר קרוב לשנת עבודה היה מעבד התמלילים מוכן, והחל בשנת 1981 שווקה טלקוד חבילה של מחשב, מדפסת ותוכנת עיבוד תמלילים בשם המסחרי "קודנית".

כשנה לאחר מכן יצא לשוק המחשב האישי Rainbow של חברת דיגיטל. התוכנה עברה הסבה ושכלול ונמכרה בשם וורדמיל Wordmill, שם המבטא את תכונת הדו-לשוניות שלה.

בשנת 1983 יצאה לאור הגרסה הראשונה של וורדמיל ל-IBM PC, ובאחת-עשרה השנים הבאות הוצאו לאור גרסאות אחדות נוספות. האחרונה שבהן הייתה גרסה 5.2 בשנת 1994.

וורדמיל שווקה לציבור הרחב על ידי משווקי מחשבים אישיים, ולארגונים גדולים ישירות על ידי אינטרסופט.

לקראת יציאתה לאור של מערכת ההפעלה "חלונות", נעשתה בשנת 1993 הערכה של עלות ההסבה של וורדמיל למערכת זו, והוחלט כי אין כדאיות כלכלית להיכנס להוצאה כזו ולתחרות מול מעבד התמלילים "וורד" של מיקרוסופט.

בשנת 1996 נפסקה פעילותה העסקית של חברת אינטרסופט.

בשנת 1998 הוסמך אבינועם כמורה דרך בישראל.

אבינועם גוזנר בתערוכת מחשבים בתל אביב, 1987
לאה שמר ז"ל בתערוכת מחשבים בירושלים, 1991
אנדרס רונה בתערוכת המחשבים CEBIT בהאנובר גרמניה, 1987

אבינועם גוזנר ומעבד התמלילים וורדמיל Wordmill